Loading…

100 pjesëtarë pritet t’i bashkohen Njësisë Speciale të Kosovës: Shikoni ushtrimet e vështira dhe profesionale të tyre

  • 19/05/2019 | 20:40

100 pjesëtarë pritet t’i bashkohen Njësisë Speciale të Kosovës: Shikoni ushtrimet e vështira dhe profesionale të tyre

Aksioni në këtë zonë rurale rezultoi me arrestimin e dy personave, të cilët ishin të dyshimtë për kontrabandim mallrash.

Aksioni i planifikuar prej kohësh kishte si qëllim kontrollin e këtyre zonave dhe kapjen e personave të përfshirë në vepra kriminale, raporton KTV.

Mirëpo ky ishte vetëm një inskenim i Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës në kuadër të trajnimit 10- javorë për rreth 100 rekrutë të rinj që janë bërë pjesë e kësaj njësie.

Është hera e parë që ky program aplikohet nga Policia e Kosovës pasi në të kaluarën, trajnimet kanë qenë më të shkurtra.

Mirëpo gjatë 10 javëve trajnimi nga instruktorë të trajnuar nga profesionistë nga Bashkimi Evropian dhe SHBA-ja, rekrutët e rinj kanë pasur sfida e ushtrime të shumta, që jo të gjithë kanë mundur t’u bënin ballë.

82 zyrtarë policorë, të premten, janë certifikuar për t’u bërë pjesë e Njësisë Speciale Operative të Policisë së Kosovës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë