Loading…

10 kompanitë më të mëdha të ndërtimit në botë, njëra punon edhe në Kosovë

  • 01/02/2018 | 14:22

10 kompanitë më të mëdha të ndërtimit në botë, njëra punon edhe në Kosovë

Ka me qindra e mijëra kompani të cilat veprojnë në industrinë e ndërtimit në mbarë botën.

Engineering Feed ka krijuar një listë të top 10 kompanive më të mëdha të ndërtimit, transmeton Ndërtimi.info, të cilat janë këto:

1. Vinci. 115 vjeçar, gjiganti francez Rueil-Malmaison, me të ardhura 36.96 miliardë euro (2011), ndihmës: Eurovia, Vinci Autoroutes, Cegelec

2. Grupo ACS. Kontraktori spanjoll u formua në 1997 me drejtor ekzekutiv Florentino Pérez. Të ardhurat janë 38.4 miliardë euro (2012). Perez është njëkohësisht president i klubit të futbollit Real Madrid dhe ka në pronësi rreth 12 përqind të kompanisë.

3. Bechtel. kontraktori më i madh në SHBA me bazë në San Francisco, të ardhurat janë 32.3 miliardë dollarë (2015), ndërsja drejtor ekzekutiv është Bill Dudley.

4. Hochtief, selia e kompanisë gjermane gjendet në Essen me drejtor Marcelino Fernandez Verdes, ku çmimi i aksioneve është 118.85 euro.

5. Skanska me bazë në Suedi të ardhurat i ka 153 miliardë kruna (2015).

6. Balfour Beatty themeluar në 1909 nga George Balfour dhe Andrew Beatty.

7. Bouygues Construction kompania franceze me drejtor Philippe Bonnave, themeluar në vitin 1952.

8. Kiewit Nebraska me seli në Kiev me drejtor Bruce E. Greëcock, themeluar në vitin 1884.

9. Grupi Royal BAM e themeluar në vitin 1886 në Holandë me drejtor Rob van Wingerden i ka të hyrat 7.404 miliardë euro. E themeluar në vitin 1869 të ardhurat operative i ka 107.1 milion euro (2012).

10. Laing O’Rourke me bazë në Britani me drejtor Ray O’Rourke u themelua në vitin 1978 në Londër.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë