Loading…

10 gjëra shumë të çuditshme që duhet ti dini për Kinën

  • 06/06/2017 | 15:50

10 gjëra shumë të çuditshme që duhet ti dini për Kinën

Kina tani zë vendin në top pesë vendet në botë që duhet vizituar nga turistët, ky shtet ka çdo herë e më shumë vizitor, që shkojnë për a vizituar ‘Mbretërinë Qiellore’ të Kinës.


Më poshtë mund ti lexoni gjërat më të çuditshme që mund të përballeni në Kinë.

Kurrë mos planifikoni ta vizitoni Kinën në festat kombëtare. Asnjëherë mos planifikoni një udhëtim gjatë festave kombëtare kineze. Në Kinë nuk ka diçka të veçantë se pushimet zyrtare. Ata me të vërtetë bëjnë udhëtime të gjithë në të njëjtën kohë. Gjë që nuk është një përvojë e mire për ata që kanë probleme më zemër.

-Nuk ka asnjë garanci që ju do të jetë në gjendje për të parë ndonjë gjë përmes turmës. Është e mirë për të kontrolluar nëse planifikuara datat tuaja të udhëtimit a përkojnë me ndonjë nga festat kombëtare.

-Dhe mbani mend: katër nga gjashtë festimet kryesore,  ndryshojnë datën e tyre çdo vit. Megjithatë, ju patjetër përjashtoni 1 Majin dhe javën e parë të tetorit.

Është mirë që të bleni një biletë udhëtimi një muaj më parë, përndryshe është e mundur që ju të mbesni pa shkuar në vende të ndryshme turistike në qytetet Kineze.

-Një tjetër gjë e rëndësishme. Ju mund të hyni në një stacion hekurudhor vetëm duke treguar biletën tuaj dhe pasaportën tuaj. Gjithashtu ju do të duhet të qëndrojnë në vijë para se të kontrolloni. Planifikoni kohën tuaj në përputhje me rrethanat.

-Sistemi i transportit publik në Kinë është i shkëlqyer. Ju mund të merrni praktikisht kudo një autobus, edhe pse ju duhet të keni shumën e saktë të parave për pagesë. Problemi i vetëm është autobusët dhe metroja relativisht herët pushojnë se punuari. Në Shangai, për shembull, metro ndalet në 10:30. Por mos harroni ka gjithmonë një taksi të lirë në dispozicion.

-Askush në Kinë nuk lenë bakshish, pa mare parasysh a je në taksi, restorant, apo në hotele. Kjo nuk është konsideruar e pranueshme. Edhe në qoftë se jeni të vërtetë si shërbim, ju nuk do të ketë sukses në duke lënë para shtesë edhe në përpjekjen e pestë apo të gjashtë.

-Nëse ju jeni të ftuar për drekë apo darkë nga një qytëtar kinez, ata do të paguajnë për ushqimin tuaj. Gjithashtu kjo është vlen edhe për ju, nëse ju i ftoni ata jashtë, paguani ju. Dhe duhet të dini që njerëzit në Kinë ngrenë në kohë të caktuar, shanset për të gjetur një vend për të ngrënë gjatë orarit të zakonshëm janë të ulëta.

-Populli kinez janë shumë miqësor. Nëse ju keni humbur rrugën, ata do bëjnë çdo gjë që të ju ndihmojnë. Por më së miri është që ta keni një hartë me vete./gazetametro.net

-Jeni të përgatitur, absolutisht askush nuk të flet anglisht. As edhe një kinez, bile as  edhe në hotele. Kështu që përgatituni para se të shkelni në token Kineze. Është e mirë për të mbajturit mend disa karaktere themelore (në lidhje me ushqimin, për shembull). Gjithashtu, shkarkojeni  një app që mund të përkthehet gjërat nga kinezishtja në gjuhen e juaj.

 

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë