Loading…

10 gjëra mbi jetën që duhet t’i dijë fëmija juaj

  • 20/12/2016 | 16:09

10 gjëra mbi jetën që duhet t’i dijë fëmija juaj

Me kaq shumë gjëra që kanë mësuar fëmijët sot në teknologji, është e lehtë të anashkalohen disa aftësi praktike që duhet të dinë ata. Një studim i fundit gjeti se  58% e fëmijëve 3 deri në 5 vjeç, mund të orientoheshin shumë mirë me një smartphone, e më pak se 15% mund të përgatisnin vetë mëngjesin e tyre, transmeton gazetametro.net


“Shoh shumë prindër që bëjnë çdo gjë për fëmijët e tyre në vend që t’i lënë ata ta gjejnë vetë zgjidhjen”, ka thënë Tim Elmore, themelues i shoqatës “Rritja e liderëve”. Filloni t’u mësoni fëmijëve aftësitë e mëposhtme dhe shtroni rrugën për pavarësinë e tyre. Deri në moshën 10 vjeçare, ata duhet të kenë përvetësuar këto 10 aftësi:

1. Të përdorin maqinen larse të teshave

2. Të mbjellin një bimë

3. Te paketojnë një dhuratë

4. Të ngulin një gozhdë

5. Të shkruajnë një letër

6. Të përgatisin një vakt të thjeshtë

7. Të orientohen në hartë

8. Të mjekojnë një plagë

9. Të pastrojnë tualetin

10. Të bëjnë pazar të mirë

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë