Loading…

10 fobitë më të çuditshme që keni parë

  • 21/11/2016 | 08:21

10 fobitë më të çuditshme që keni parë

Të gjithë kemi frikë nga diçka, por disa njerëz e kalojnë më vështirë këtë gjendje. Disa e ndjejnë ndryshe këtë; stresohen, dalin jashtë kontrollit, në disa raste nuk e dinë as çfarë po përjetojnë dhe reagojnë në mënyra të çuditshme.

Ja disa nga këto raste kur frika kalon në ekstremitet:

 

Xanthofobia
xanthophobia_by_rhea_pendragon

Frika nga ngjyra e verdhë, e cila përfshinë diellin, lulet, ndërtesat e çdo gjë që është e mbuluar me ngjyrë të verdhë. Ajo vjen në nivele agresiviteti të ndryshme, por lloji më i keq është kur ju nuk mund të dëgjoni fjalën” e verdhë” pa pësuar një sulm paniku.

 

Afenfosmofobia
aphenphpcmphobia_by_ohkanon

Frika e prekjes. Kryesisht është e përqendruar rreth njerëzve të gjinisë së kundërt. Kjo zakonisht zhvillohet si pasojë e ndonjë sulmi seksual, fizik, apo provokimi psiqik.

 

Caligynefobia
caligynephobia

Frika kur je afër personave të bukur, zakonisht kjo u ndodhë meshkujve të cilët i kap paniku kur janë afër një femre të bukur.

 

Somnifobia
somniphobia
Frika për të fjetur. Disa njerëz vuajnë nga një parregullësi e gjumit, e cila trajohet në mënyrë të veçantë te këta persona. Po t’u thuash atyre ta shpegojnë frikë që kanë shumë nga ta do të thonë “Kam vdekur dhe jam ringjallur në gjumë”.


Novercafobia
hemmxmu
Frika nga njerkat. Është e njohur frika ndaj gruas së babait, se sjelljet e saj nuk do të jenë të mira. Kjo sjellë një ndjesi shumë të keqe te fëmijët dhe i shtynë në një situatë që ata nuk mund ta kontrollojnë, nga stresi që i kap kur janë pranë tyre.


Spectrofobia
spectrophobia-1

Kjo është kur ke frikë nga Vampirët. Persona që shohin shumë filma të versionit Horror, janë ata që e ndjejnë këtë frikë. Zakonisht i shohin fytyrat e personazheve në pasqyra, por edhe në rrugë e vende tjera.


Hylofobia
tumblr_static_tumblr_static__640

Frika nga pyjet e errëta. Kjo frikë fitohet në fëmijëri por bartet pastaj edhe në moshën e rritur. Këta persona ndjejnë jashtëzakonisht frikë kur ndodhen në hapësira të mbyllura mes pyjesh, nganjëherë edhe vetë mendimi se mund të jenë në një pyll të errët i tmerron.


Neofobia
el-miedo-a-probar-nuevos-alimentos-puede-tener-consecuencias-negativas-en-la-dieta1

Frika për gjërat e reja. Persona neofobikë kanë frikë për t’i provuar gjërta e reja. Ata përveç ushqimit të ri kanë frikë gjithashtu nga zbulimet e teknologjisë. Çdo e re i shqetëson.


Nomofobia
1249095

Sipas studimeve, gati gjysma e njerëzve të qytetëruar vuajnë nga kjo fobi. Frika e rënies së baterisë në fund, prishja e ekranit të telefonit.

Fobofobia
fobofobia
Frika kur nuk dini diçka. Kjo frikë nuk vjen nga ndonjë burim i shkaktuar nga jashtë si shumica e këtyre frikave, ajo krjohet brenda trurit tuaj./ gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë