Loading…

10 filmat më të mirë të të gjitha kohërave

  • 26/12/2016 | 12:05

10 filmat më të mirë të të gjitha kohërave

Gazeta e njohur britaneze ‘the independent’ ka bërë përzgjedhjen e 10 filmave më të mirë të gjitha kohërave. Më poshtë janë të përmbledhur të gjithë filmat që konsiderohen si më të mirët, dhe që preferohen që ti shikoni, transmeton gazetametro.net.


1. The Shawshank Redemption, 1994

Tim Robbins dhe Morgan Freeman,  luajnë në rolin e  dy burravë të burgosur të cilët formojnë një lidhje të fortë dhe të thellë në mes tyre.1

 

2. The Godfather, 1972

Aktori i famshëm Marlon Brando, në rolin e Don Vito Corleone në filmin  trepjesësh dhe fitues i çmimit Oskar.

960

 

3. Pulp Fiction, 1994

John Travolta në rolin e  Vincent Vega dhe Samuel L Jackson në rolin e  Jules Winnfield në filmin e regjisorit të famshëm Quentin Tarantinos i vitit 1994, fitues i ‘Palme d’Or’.

3

4. Apocalypse Now, 1979

Gjatë luftës Vietnameze, Kapiten Uillard dërgohet në një mision të rrezikshëm në Kambodia për të vrarë Kolonel Kërtz që luhet nga aktori Marlon Brando, i cili e ka shpallur veten Zot në një fis vendas. Filmi është bërë nga Francis Coppola.

screen-shot-2015-10-28-at-6-09-17-pm-840x420

 

5. The Dark Knight, 2008

Heath Ledger lun në rolin e Joker’it të famshëm në filmin e Batman, kjo paraqitje e tij do të jetë një nga rolet e tij të fundit.

PHOTOGRAPHS TO BE USED SOLELY FOR ADVERTISING, PROMOTION, PUBLICITY OR REVIEWS OF THIS SPECIFIC MOTION PICTURE AND TO REMAIN THE PROPERTY OF THE STUDIO. NOT FOR SALE OR REDISTRIBUTION. ALL RIGHTS RESERVED.

 

6. Star wars Episode IV: A New Hope, 1977

Origjinalët e triologjisë së famshme ‘Star Wars’ janë  treshja e famshm, Harrison Ford, Carrie Fisher dhe Mark Hamill.

5star-wars-episode-iv-a-new-hope-original

 

7. Jaws, 1975

Filmi është një triller i bërë nga regjisori i famshëm Steven Spielberg, ky film është bazuar në novelen po me te njëjtin emër ‘Jaws’.

6-jaws

 

8. Inception, 2010

Një thriller film fantastiko shkencor. Një botë ku ekziston teknologjia për të hyrë në mendjen e njeriut nëpërmjet pushtimit të ëndrrave. Në rrolin kryesor  është Leonardo DiCaprio,  i cili  arrin ti sheh hajdutë që pushtojnë ëndrrat e njerëzve.

incept

 

9.The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, 2001

Pjesa e parë në trilogjinë  e famshme twëfilmave nga Peter Jackson, që janë të bazuar në romanet nga JRR Tolkein

UNITED STATES - DECEMBER 01: "The Lord of the Rings: The fellowship of the ring" In United States In December, 2001-(left to right) Gandalf (Ian McKellen) guides Frodo (Elijah Wood) through the perilous caverns of Middle - Earth. (Photo by 7831/Gamma-Rapho via Getty Images)

10. Raiders Lost Ark, 1981

Në rolin kryesor Harrison Ford, ku në film paraqitet në rolin e arkeologut më të njohur në botë, ku hulumton mbi nazistët, demonët e lashtë – dhe shpëtimin e disa vajza, në gjendje të vështirë gjatë rrugës

 

7-raiderslostark8_003pyxurz

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë