Loading…

1 në 5 gjermanë do të lë trashëgimi të paktën 250 mijë euro

  • 07/06/2017 | 17:12

1 në 5 gjermanë do të lë trashëgimi të paktën 250 mijë euro

Gjenerata e re gjermane duket mjaft me fat: një hulumtim i ri tregon se një nga pesë gjermane do të lë si trashëgimi një çerek milion euro për brezat pasardhës.


Ky hulumtim ka përfshirë më shumë se 7,400 të anketuar. Pjesëmarrësit ishin pyetur se sa kanë lënë trashëgimi deri më tani, sa presin se do t’i lënë, dhe cila sipas tyre  është sfida më madhe për trashëgimi.

40 për qind e gjermanëve thanë se përafërsisht ata do ti lënë trashëgimi 100 mijë euro, përderisa 20 për qind thanë se trashëgimia e tyre do të ketë vlerë në një minimum prej 25 mijë eurosh, raportojnë mediat gjermane, përcjell gazetametro.net

Më shumë se 1/3 e gjermanëve mbi moshën 18 vjeçare veçse kishin diçka të trashëguar, me 66 për qind nga ta që përfitonin para të thata apo kursime bankare. Ndërsa 1/3 tjetër kanë nën pronësi tokë, shtëpi apo apartamente. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë