Loading…

​Zvicra mbyll dyqanet, zgjeron masat aktuale kundër COVID-19

  • 13/01/2021 | 19:25

​Zvicra mbyll dyqanet, zgjeron masat aktuale kundër COVID-19

Zvicra do të mbyllë të gjitha dyqanet të hënën përveç atyre me gjërat e domosdoshme, njoftoi sot qeveria zvicerane, e cila kishte hezituar të zbatonte masa më të rrepta për javë të tëra.


Qeveria njoftoi gjithashtu se kompanitë duhet të caktojnë punonjësit për të punuar nga shtëpia sa më shumë që të jetë e mundur.

Këto masa, të cilat po futen më vonë se në vendet e tjera evropiane, duken të nevojshme për të kontrolluar llojet e reja të koronavirusit, raporton DPA.

Përveç kësaj, qeveria do të zgjasë mbylljet aktuale të restoranteve, palestrave dhe mjediseve kulturore për pesë javë të tjera, deri në fund të shkurtit.

“Kjo është e dhimbshme dhe ndonjëherë provokon zemërim. Është në natyrën njerëzore, por ne duhet të qëndrojmë të qetë,” tha presidenti Guy Parmelin.

Pavarësisht nga kufizimet e reja dhe të zgjeruara, shumica e shkollave zvicerane dhe vendpushimet e skive mbetën të hapura.

Zyra Federale e Shëndetit Publik regjistroi sot 3.001 raste të reja të infeksionit me koronavirus.

Numri i të infektuarve për 100.000 njerëz gjatë 14 ditëve qëndron në 477.5 – shumë më shumë se 155 në Gjermaninë fqinje.

Zvicra pret një valë të tretë të COVID-19 në shkurt për shkak të një lloji të ri, më ngjitës të virusit që është përhapur nga Britania, tha ministri i Brendshëm Alain Berset.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë