Loading…

​Studimi i ri për COVID-19: Burrat humbin më shpejt antitrupat

  • 19/11/2020 | 18:59

​Studimi i ri për COVID-19: Burrat humbin më shpejt antitrupat

Historikisht, hulumtimet mjekësore shpesh kanë pasur një qasje unike që përfshin të dy burrat dhe gratë, pavarësisht nga provat në rritje që sekset ndryshojnë në mënyrën se si ata luftojnë një sëmundje të veçantë.


Është përcaktuar gjithashtu që ekziston një mundësi më e madhe që gratë të infektohen me koronavirus në një masë më të madhe, por që ato janë më rezistuese se burrat, të cilët pretendohet të vdesin kryesisht për shkak të infeksionit.

Studimi përfshiu pothuajse gjashtë muaj hulumtime që përfshinin 308 anëtarë të stafit në spitalet në Universitetin e Strasburgut në Francë, dhe në të cilin konfirmohej infeksioni i koronavirusit. Shumica e këtyre pacientëve kishin simptoma të lehta të sëmundjes.

Antitrupa të ndryshëm u matën duke përdorur tre lloje të analizave në dy lloje studimesh për një periudhë prej 172 ditësh. Në mostrën e parë të gjakut, burrat mbi 50-vjeç dhe ata me një indeks të shëndetshëm të masës trupore kishin nivelet më të larta të antitrupave.

Në një mostër tjetër, nivelet e antitrupave (përfshirë proteinat neutrale funksioni i të cilave është të parandalojnë ngjitjen e virusit në qelizat njerëzore) ranë më shumë te burrat sesa te gratë, pavarësisht nga mosha dhe pesha.

“Hulumtimet kanë treguar që burrat kanë nivele më të larta të antitrupave sesa gratë në fazën akute, por që përkundër kësaj përgjigje më të mirë imune në fillim të infeksionit, nivelet e tyre të antitrupave bien me kalimin e kohës dhe shumë më shpejt. Nga ana tjetër, gratë e kanë mbajtur atë nivel”, tha Samira Kremer, shefe e virologjisë në spitalet e Universitetit të Strasburgut dhe një nga autorët e studimit.

Një tjetër nga autorët e studimit, Oliver Schwartz, tha se kjo rënie e antitrupave varet nga sa është arritur niveli i tyre në fillim të infeksionit.

“Pra, nëse keni më shumë antitrupa në fillim, do të keni një rënie më të shpejtë, por ne ende duhet të zbulojmë pse,” tha ai.

Sabra Klein nga Universiteti Johns Hopkins deklaroi se krijuesit e vaksinave duhet të analizojnë këto të dhëna në mënyrë që të jenë në gjendje të krahasojnë reagimet meshkuj dhe femra ndaj tyre, pasi ekziston një mundësi që rënia e antitrupave te burrat të jetë po aq e shpejtë pas vaksinimit.

“Nëse antitrupat te burrat zvogëlohen në një masë më të madhe sesa te gratë edhe pas vaksinimit, ekziston mundësia që burrave t’u duhet një vaksinë tjetër për të rivendosur antitrupat, në mënyrë që të mbajnë imunitetin,” tha ajo.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë