Loading…

​Studenti nga Koreja ndjek studimet në Kosovë

  • 21/03/2017 | 12:31

​Studenti nga Koreja ndjek studimet në Kosovë

Haes Shal-Kim filloi vitin e parë në RIT Kosovë™ (A.U.K) në shtator të vitit 2016. Me prejardhje nga Koreja e Jugut, ai ka jetuar në pesë vende dhe në më shumë se dhjetë qytete të ndryshme gjatë tërë jetës së tij.

I njohur nga miqtë e tij si Sunshine, ai u njoh me rajonin e Ballkanit për herë të parë kur ishte dhjetë vjeç, kur erdhi me prindërit e tij në Shqipëri. Ishte gjatë kësaj kohe që ai dëgjoi për Kosovën dhe pati rastin të vizitojë qytete të ndryshme të Kosovës.

Haes përfundoi shkollimin e mesëm në shkollën GDQ në Tiranë. Pas shkollimit të mesëm, ai shërbeu në Armatën e Republikës së Koresë për rreth dy vite.

Pas kësaj përvoje, i kaloi disa vite nëpër punë të ndryshme dhe në përpjekje për të vendosur për të ardhmen e tij. Më 2016, mori vendimin për t’i filluar studimet universitare dhe kështu u regjistrua në RIT Kosovë™ (A.U.K).

Haes ka shumë miq shqiptarë dhe koreanë të cilët aktualisht jetojnë në Kosovë dhe ishte pikërisht sugjerimi i tyre që e ndihmoi atë ta zgjedhë RIT Kosovë™ (A.U.K) dhe të studiojë për Ekonomi dhe Politika Publike.

Ai është shumë i lumtur me vendimin e tij sepse deri më tani ka pasur një përvojë të shkëlqyeshme. Ai flet me entuziazëm mbi përshtypjet e tij deri më tani.

Më së shumti i ka lënë mbresë “shkëlqimi i studentëve dhe profesorëve” – siç e quan ai. Më e rëndësishmja është se ai është shumë i lumtur me mundësinë për të luajtur basketboll në kampus pas ligjëratave.

Haes-it i pëlqen jeta në Prishtinë, të cilin qytet tani e konsideron si shtëpi. Gjëja që më së shumti i pëlqen në Prishtinë është se mund të ecën pothuajse kudo pa nevojë për transport publik apo privat.

Megjithatë ai theksoi se i pëlqen edhe qyteti i Prizrenit sepse konsideron që është historikisht i pasur dhe vend i përshtatshëm për hiking dhe ecje të gjata.

Komuniteti gjithnjë më i madh ndërkombëtar në kampusin e RIT Kosovë™ (A.U.K) është shtëpi e shumë individëve me prapavija dhe përvoja të pasura jetësore. RIT Kosovë™ (A.U.K) ka marrë lëvdata nga të gjithë miqtë dhe të diplomuarit ndërkombëtarë për mbajtjen e premtimit të sigurimit të një kampusi të larmishëm përplot festivitet dhe pa diskriminim dhe ndarje të çfarëdo lloji.  Për momentin, në RIT Kosovë™ (A.U.K) ndjekin studimet student nga 18 shtete të ndryshme të botës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë