Loading…

​S’ka kuorum për miratimin e Projektligjit për Agjencinë e Kosovës për Akreditim

  • 22/02/2022 | 17:54

​S’ka kuorum për miratimin e Projektligjit për Agjencinë e Kosovës për Akreditim

Në mungesë kuorumi nuk është hedhur në votim Projektligji për Agjencinë e Kosovës për Akreditim.


Ministrja e MASHTI-t, Arbërie Ngavci tha se përmes këtij Projektligji synohet të rregullohet statusi i AKA-së si agjenci rregullatore në proceset e akreditimit dhe riakreditimit me qëllim të ngritjes së cilësisë së arsimit në Kosovë.

“Ky Projektligj rregullon statusin e Agjencisë së Kosovës për Akreditim, si agjenci rregullatore në proceset dhe përgjegjësitë e akreditimit, riakreditimit, validimit dhe monitorimit me qëllim të ngritjes së cilësisë në arsimin e lartë në Kosovë”, tha ajo.

Sqarime shtesë për këtë projektligj kërkoi deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha.

“Ky projektligj paraqet një praktikë të paparë në nivel të shteteve të rajonit por edhe BE-së, pasi asnjëra prej tyre nuk ka një ligj të veçantë për akreditim”, tha ajo.

Në mungesë të deputetëve kryetari i Kuvendit, Glauk Konjfuca mbylli punimet e seancës së sotme dhe bëri të ditur se e njëjta do të fillojë nesër në orën 12:00.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë