Loading…

​Sa kohë mund të mbani qumështin dhe produktet e tjera të qumështit në frigorifer

  • 08/02/2022 | 20:50

​Sa kohë mund të mbani qumështin dhe produktet e tjera të qumështit në frigorifer

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (USDA) monitoron produktet e qumështit dhe ata shpjeguan se sa kohë mund të mbani qumështin dhe produktet e tjera të qumështit në frigorifer.


Kosi duhet të ruhet në frigorifer në një temperaturë prej 4.4 gradë Celsius dhe mund të zgjasë deri në shtatë ditë. Nëse e ngrini, mund të zgjasë deri në dy muaj.

Djathërat e butë mund të ruhen në frigorifer për një javë, por ngrirja e produkteve të tilla nuk rekomandohet. Nga ana tjetër, djathi i fortë mund të ruhen për gjashtë muaj pa u hapur. Pasi t’i hapni ato, mund t’i mbani në frigorifer nga tre deri në katër muaj. Nëse i ngrini, ato do të zgjasin rreth gjashtë muaj.

Qumështi mund të ruhet në frigorifer për shtatë ditë, dhe në frigorifer nga një deri në tre javë, sipas USDA.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë