Loading…

​Radikalizmi islamik në Kosovë ka ardhur bashkë me shërbimet e spiunazhit

  • 21/02/2017 | 16:09

​Radikalizmi islamik në Kosovë ka ardhur bashkë me shërbimet e spiunazhit

Radikalizmi islamik në Kosovë ka buruar pas luftës në Kosovë dhe elemente të kësaj dukurie negative i kanë sjellë organizatat e huaja të spiunazhit për ta dëmtuar imazhin e Kosovës në botë.


Kështu thanë disa nga folësit në Samitin e Komisioneve për punë të jashtme të Parlamenteve të Evropës që dy ditë radhazi është mbajtur në Prishtinë.

Më i ashpër gjatë fjalës së tij ishte deputeti i AAK-së Daut Haradinaj, i cili është edhe kryetar i komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrje të FSK-së në Kuvendin e Kosovës.

Haradinaj tha se radikalizmi islamik ka ardhur pas luftës  me qëllime politike për ta dëmtuar imazhin e Kosovës.

Por, për ta luftuar këtë dukuri sipas Haradinajt duhet të votohet Ligji mbi Fetë i cili i sanksionon në mënyrë ekstreme të gjitha veprat terroriste, shkruan kp.

E, për këtë kërkohet edhe përkrahje nga komuniteti  serb pasi që ata  janë pjesë e këtij vendi.

Ai ishte kritik edhe ndaj Bashkimit Evropian se Kosovës ia ka qitur kusht demarkacionin ndërkohë që janë edhe shtatë raste në ish-Jugosllavi që nuk e kanë përmbyllur demarkacionin.

Ndërsa, ambasadori i OSBE-së  në Kosovë, Jan Braathu kërkoi nga secili individ ta luftojë radikalizmin dhe terrorizmin. Sipas tij, nuk mjafton vetëm fuqizimi i ligjeve ta largojë këtë dukuri, kontributi më i madh vjen nga  vet individët.

Ai tha se është i nevojshëm komunikimi në mes të nivelit lokal dhe qendror për të luftuar terrorizmin, pasi që pothuajse gjysma e popullsisë jetojnë nëpër fshatra. Deputetja e PDK-së Flora Brovina tha se  radikalizmi në Kosovë ka ardhur së bashku me shërbimet e spinuazhit.

Brovina deklaroi se historia e fesë së Kosovës është ndryshe nga ajo që Evropa e percepton.

Sipas saj, familjet e Kosovës janë të përziera sa iu përket përkatësisë fetare dhe se toleranca është e madhe.

Ndërsa nënkryetari i Kuvendit Xhavit Haliti deklaroi se nuk ka pasur përplasje  në mes të kosovarëve dhe serbëve sa iu përket feve të tyre.

Sipas tij, shteti i Kosovës ka arritur në luftën kundër terrorizmit dhe radikalizmit dhe shpesh ato që thuhen në gazeta të huaja, nuk janë të vërteta.

Zëvendëskryeministri i Kosovës Hajredin Kuçi tha se lufta e terrorizmit dhe radikalizmit duhet të shikohet si problem negativ për të gjithë botën dhe si anë pozitive duhet të jetë bashkëpunimi rajonal për të luftuar këto dukuri.

Në samitin që ka nisur dje në Prishtinë kanë marrë pjesë përfaqësues të disa shteteve të Evropës dhe Ballkanit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë