Loading…

​Pamjet tronditëse të dronit tregojnë një vendvarrim masiv të qindra viktimave COVID-19 në Indi

  • 23/05/2021 | 22:17

​Pamjet tronditëse të dronit tregojnë një vendvarrim masiv të qindra viktimave COVID-19 në Indi

Pamjet tronditëse të dronit tregojnë një vendvarrim masiv të qindra viktimave COVID-19 në Indi
Pamjet e reja të dronëve, të shkrepura nga Reuters, tregojnë qindra trupa të varrosur në brigjet e lumit Ganges në Indi.


Spitalet dhe krematoriumet e vendit kanë qenë duke luftuar mes një vale vdekjeprurëse të dytë COVID-19.

Pamjet tronditëse të një droni tregojnë qindra vende varrosjesh të shpërndara përgjatë lumit Ganges në Indi ndërsa vala e dytë e koronavirusit vazhdon të bëjë kërdi në vend.

Në ditët e fundit, trupat e njerëzve që besohet se kanë vdekur kryesisht nga COVID-19, janë gjetur ose duke notuar në lumë ose të varrosur në rërën e brigjeve të tij.

Në shtetin verior Uttar Pradesh, spekulojnë se familjet po varrosin të dashurit e tyre buzë lumit ose sepse nuk ka hapësirë të mjaftueshme në krematoriumet lokale ose sepse nuk kishin mundësi të blinin dru për të bërë pirjet e varrimit, raportoi Al Jazeera News në fillim të kësaj jave.

“Ne po jetojmë në tmerr. Qentë po gllabërojnë trupat dhe po hedhin eshtrat dhe mishin në ambientet tona të banimit. Dhe qeveria nuk po bën asgjë,” i tha një banor lokal Telegrafit britanik.

Numri i trupave të gjetur në dhe përgjatë brigjeve të lumit është i pakonfirmuar, pasi autoritetet lokale nuk e kanë bërë një numërim publik publik.

“Mesatarisht 40 trupa u sollën këtu çdo ditë dhe ose u varrosën ose u braktisën këtu,” i tha Telegrafit një tjetër vendas që jetonte në fshatin Dongri. “Vdekjet nga COVID na kanë tmerruar. Ne nuk e dimë kush do t’i pretendojë ose do t’i numërojë këto trupa.”

India është ende në mes të një vale shkatërruese të dytë të koronavirusit. Ajo ka raportuar mbi 26 milionë raste dhe mbi 295.000 vdekje që nga fillimi i pandemisë, sipas një gjurmuesi nga Universiteti Johns Hopkins. Por ekspertët kanë frikë se shifrat aktuale mund të jenë pesë deri në 10 herë më të larta.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë