Loading…

​Osmani dënon ashpër sulmin rus ndaj civilëve ukrainas

  • 27/06/2022 | 20:22

​Osmani dënon ashpër sulmin rus ndaj civilëve ukrainas

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka dënuar sulmin e fundit rus në Kremenchuk të Ukrainës.


Ajo në një postim në Twitter ka shkruar se sulmi i fundit i presidentit rus Vladimir Putin mbi një mijë civilë të pafajshëm në Kremenchuk është i egër dhe thellësisht çnjerëzor.

“Ky është një akt terrori dhe një vazhdimësi e krimeve sistematike të luftës kundër civilëve. Zemrat tona janë për popullin e Ukrainës. Ne do të qëndrojmë gjithmonë me ta”, ka shkruar Osmani.

Ndryshe, Rusia ka goditur sot një qendër tregtare në Kremenchuk të Ukrainës.

Është konfirmuar se të paktën dy persona u vranë dhe 20 u plagosën në sulm, sipas autoriteteve ukrainase.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shkroi në Telegram se kishte më shumë se 1000 njerëz në qendrën tregtare në kohën e sulmit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë