Loading…

​Në SHSKUK po trajtohen 1234 pacientë nga COVID-19

  • 02/09/2021 | 14:10

​Në SHSKUK po trajtohen 1234 pacientë nga COVID-19

Numri i pacientëve me COVID-19 që po trajtohen në Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK) vazhdon të jetë i lartë.

ShSKUK ka njoftuar se 936 pacientë janë në okisgjenoterapi dhe 69 në kujdes intensiv.

Raporti i plotë i ShSKUK-së:

Në klinikat COVID-19 të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe shtatë spitalet e përgjithshme në trajtim mjekësor janë 1234 pacientë.

Nga 1234 pacientët e shtrirë, 1116 janë të konfirmuar me Covid-19, 936 me oksigjeno-terapi dhe 69 në kujdes intensiv, në gjendje të rënduar shëndetësore.

Në kuadër të klinikave COVID-19, të QKUK-së, në trajtim janë 435 pacientë, 430 të konfirmuar me COVID-19, 294 me okisgjeno-terapi.

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 799 pacientë, 682 të konfirmuar me COVID-19 pozitivë dhe 642 me oksigjeno-terapi.

Numri i pacientëve sipas klinkave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme

Klinika Infektive, 115 pacientë

Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive), 109 pacientë

Klinika Infektive III ( Interno), 82 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 89 pacientë

Mjekimi Intensiv COVID-19, 21 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 13 pacientë

Klinika e Pediatrisë, 6 pacientë

Spitali i Prizrenit, 165 pacientë

Spitali i Gjakovës, 125 pacientë

Spitali i Pejës, 210 pacientë

Spitali i Gjilanit, 138 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 33 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 52 pacientë

Spitali i Ferizajt, 76 pacientë

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë