Loading…

​Në Izrael, doza e tretë e vaksinës për njerëzit mbi 60-vjeç

  • 29/07/2021 | 22:38

​Në Izrael, doza e tretë e vaksinës për njerëzit mbi 60-vjeç

Kryeministri izraelit Naftali Bennett njoftoi se vendi do të ofrojë një dozë të tretë të vaksinës kundërCOVID-19 për qytetarët mbi 60-vjeç të cilët tashmë janë vaksinuar.


Kështu Izraeli do të bëhet vendi i parë në botë që do të ofrojë një dozë përforcuese të vaksinës Pfizer/BionTech në masë.

“Realiteti është se vaksinat janë të sigurta. Realiteti gjithashtu dëshmon se vaksinat mbrojnë kundër sëmundjeve të rënda dhe vdekjes. Dhe si vaksina e gripit, e cila duhet të rinovohet herë pas here, është e njëjtë në këtë rast,” tha Bennett në një fjalim drejtuar kombit të transmetuar në televizion.

Vendimi për dozën e tretë u mor në një kohë të rritjes së numrit të të infektuarve dhe treguesve se efektiviteti i vaksinës po dobësohet me kalimin e kohës.

Bennett njoftoi se presidenti i ri i Izraelit, Isaac Herzog, do të jetë i pari që do të marrë vaksinën e tretë nesër, dhe banorët e tjerë nga e diela, dhe se menjëherë pas konferencës për shtyp, ai do t’i bëjë thirrje nënës së tij që ta inkurajojë atë të bëjë njësoj.

As SHBA-ja dhe as BE -ja nuk kanë miratuar dozat e treta të vaksinës, dhe ende nuk është vërtetuar nëse ndihmon dhe kush ka nevojë për të dhe kur. Më parë, doza të treta të vaksinave ruse dhe kineze u dhanë në disa vende, sipas Associated Press.

Që nga fillimi i këtij viti, Izraeli ka udhëhequr një nga fushatat më agresive dhe të suksesshme të vaksinimit. Më shumë se 57 për qind e popullsisë prej 9.3 milionë njerëz morën dy doza të vaksinës Pfizer/BionTech dhe 80 për qind e popullsisë mbi moshën 40-vjeç u vaksinua.

Falë vaksinimit, Izraeli ka hapur ekonominë e tij përpara vendeve të tjera, por tani po regjistron një kërcim të mprehtë të të infektuarve me llojin e ri delta të virusit, madje edhe midis atyre të vaksinuar.

Njerëzit mbi moshën 60-vjeç të imunizuar më shumë se pesë muaj më parë do të jenë në gjendje të marrin vaksinën e tretë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë