Loading…

​Limaj: Në Bruksel i njoftuam se Kosova tashmë ka qëndrim zyrtar për dialogun

  • 11/03/2019 | 17:18

​Limaj: Në Bruksel i njoftuam se Kosova tashmë ka qëndrim zyrtar për dialogun

Bashkëkryesuesit e delegacionit për dialog me Serbinë, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti kanë udhëtuar në Bruksel me qëllim që të dorëzojnë platformën e dialogut që u votua në Kuvend javën e kaluar, transmeton Gazeta Metro.


Bashkëkryesuesi i delegacionit shtetëror për dialogun Fatmir Limaj në një deklaratë për KosovaPress tha se qëllimi i shkuarjes në Bruksel ka qenë që zyrës së shefes së diplomacisë së Bashkimit Evropian Federica Mogherini t’ia dorëzojnë edhe formalisht Platformën për dialogun.

“Ashtu si edhe kemi paralajmëruar, platformën e dialogut e kemi dorëzuar edhe formalisht tek zyra e shefes së BE-së Federica Mogherini. Njëkohësisht qëllimi i takimit me përfaqësues të kësaj zyre është njoftimi me votën e deputetëve për dialogun e po ashtu i kemi njoftuar se Kosova tashmë ka qëndrim zyrtar për dialogun”, tha Limaj.

Limaj tha se i kanë njoftuar përfaqësuesit evropianë edhe për kalimin në Parlament të Ligjit për dialogun dhe po ashtu edhe angazhimin e institucioneve të Kosovës për të çuar përpara këtë proces të rëndësishëm për vendin.

Duke komentuar shkrimet se bashkëkryesuesit kanë shkuar tinëz në Bruksel, Limaj tha se ky është takim i rregullt i delegacionit dhe se nuk ka asgjë për të mbajtur fshehtë pasi që e kanë paralajmëruar se pas votimit platformën dhe qëndrimin zyrtar të Kosovës do ta dërgojnë në Bruksel.

Ndryshe platforma për dialogun dhe ligji për dialogun ka marr votat e deputetëve të Kuvendit të Kosovës në një seancë të jashtëzakonshme të mbajtur më 7 mars (të enjten e kaluar).

Sipas platformës për dialogut objektivi i kësaj marrëveshje ёshtё zgjidhja e tё gjitha çështjeve tё hapura, duke u mundësuar të dy shteteve të njohin sovranitetin e njëra-tjetrës dhe hapur rrugë Kosovës drejt anëtarësimit në Kombet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian.

Në fjalimin e Limajt më 7 mars në Parlament platforma paraqet qëndrimin zyrtar të Republikës së Kosovës dhe përcakton parimet, qëllimet dhe pritjet e Republikës sё Kosovës në procesin e dialogut./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë