Loading…

​Kurti i ofron mbështetje ATK’së, thotë se ky institucion është vital për shtetin

  • 28/10/2021 | 14:22

​Kurti i ofron mbështetje ATK’së, thotë se ky institucion është vital për shtetin

Kryeministri Albin Kurti së bashku me ministrin e Financave, Punës dhe Transferve, Hekuran Murati sot kanë vizituar Administratën Tatimore të Kosovës(ATK).

Kryeministri Kurti i ka ofruar mbështetje ATK-së, siç tha ai për këtë institucion që është vital për shtetin.

Derisa theksoi 1/3 e rritjes së hyrave tatimore për këtë vit pa i ndryshuar politikat fiskale, është një sukses i pashembullt.

“Ky sukses vërtet është i pa shembullt”, tha ai.

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, tha se kjo performancë e mirë duhet të vazhdoj derisa tha se këto mjete shtesë i mundësojnë qeveria për ri-destinimin e tyre, për mbështetjen e bizneseve dhe krijimin e vendeve të reja të punës.

Drejtori i ATK, Ilir Murtezaj, ka njoftuar kryeministrin për ecurinë e zhvillimeve dhe trendet e te hyrave, i cili tha se në këtë periudhë ATK ka arrit të inkasoj gjysmë miliardë euro, ose tejkalimin e planit.

Sfidë ai tha se mbetet përzgjedhja e zëvendësdrejtorëve, kushtet e stafit të punës në ish-objektin e Gërmisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë