Loading…

​Kosnett: Ju sigurojë të gjithëve, Amerika kurrë nuk do të heqë dorë nga Kosova

  • 20/11/2020 | 11:10

​Kosnett: Ju sigurojë të gjithëve, Amerika kurrë nuk do të heqë dorë nga Kosova

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Philip S. Kosnet, ka deklaruar edhe njëherë mbështetjen e madhe që ka shteti amerikan për Kosovën, shkruan Gazeta Metro.


Kosnett sot morri pjesë në ditën e parë të konferencës Diaspora Flet 2020, ku pjesëmarrës ishin edhe ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Sipas komunikatës,Ambasadori Kosnett tha se dëshiron që t’i sigurojë të gjithë se Amerika kurrë nuk do të heqë dorë nga Kosova.

Ai shtoi se dëshiron që të lë shenjë edhe në angazhimin e diasporës përmes një programi të veçantë që angazhon të rinjtë jashtë vendit.

Ndërkohë, ambasadorja Kim foli për situatën në Shqipëri dhe rolin e diasporës shqiptare, ku kjo e fundit tha se duhet një rol i rëndësishëm në zhvillimin e institucioneve demokratike, me theks ato të drejtësisë.

Ndërkaq, ish-presidentja Jahjaga kërkoi një angazhim dhe një seriozitet nga elita politike për të trajtuar diasporën si pasuri kombëtare duke shprehur në fund përulje ndaj diasporës dhe ndihmës së saj në ndërtimin e Kosovës.//gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë