Loading…

​Hoxhaj: Shaqir Totaj do ta kthejë qytetin në rrugën e zhvillimit pas 4 vitesh stagnim

  • 29/05/2021 | 14:37

​Hoxhaj: Shaqir Totaj do ta kthejë qytetin në rrugën e zhvillimit pas 4 vitesh stagnim

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj sot ka zyrtarizuar kandidaturën e Shaqir Totajt për kryetar të komunës së Prizrenit.


Në një konferencë për media të mbajtur në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit, Hoxhaj ka thënë se sot po nisë një epokë e re për Kosovën dhe për Prizrenin, sepse ky qytet që është ndër më të rëndësishmit pas Prishtinës dhe ura lidhëse mes dy kryeqyteteve shqiptare udhëhiqet nga një kryetar që gjumin nuk e bën këtu.

Ai ka thënë se Prizrenit i duhet një kryetar që punon 24 orë për qytetin pa u ndalur, pas 4 vitesh stagnim, degradim, ankesa dhe asnjë punë e mirë për Prizrenin.

“Së bashku, pa frikë dhe me mendje të hapur sot mund të krahasojmë dy modele të qeverisjes këtu në Prizren sepse dallojnë si nata me ditën. E këtë gjë nuk mund ta bënin para 4 vitesh, kur Vetëvendosja nuk ishte provuar në pushtet. Por sot pamjet janë të qarta si kristali sepse PDK ndërton e punon, kurse VV-ja rrënon e abuzon! Kurrë nuk ka qenë më i mjerë arsimi në Prizren, se sa në këto katër vitet e fundit, me dështim total të organizmit të procesit mësimor, jo vetëm për shkak të pandemisë, por për shkak të paaftësisë së kryetarit të komunës. Asnjëherë nuk ka qenë më i degraduar se sot mjedisi, me më shumë bërllog e papastërti. Më me shumë ndërtesa pa leje të ndërtimit dhe mbi të gjitha një qeverisje pa ide, pa vizion. Asnjëherë nuk ka qenë Qendra Historike e Prizrenit, një qendër kaotike që është sot. E cila në vend që të tërheq turistë më shumë largon edhe për shkak të parkingjeve të shtrenjta dhe mos menaxhimit të mirë të Qendrës Historike të Prizrenit”, ka theksuar Hoxhaj.

Ai ka thënë se Prizrenit i duhet një kryetar si Shaqir Totaj që ka jo vetëm vullnetin e vizionin, që nuk shantazhohet nga askush dhe për asgjë, një kryetar që jeton dhe i ndan bashkë me qytetarët e Prizrenit të mirat dhe të këqijat.

“Garancë për ta rikthyer Prizrenin në binar të zhvillimit dhe të përparimit është bashkëqytetari juaj dhe miku im Shaqir Totaj. Por në këtë ngjarje promovuese që e kemi në Prizren për Shaqën ne sot si PDK p oashtu e fillojmë një proces të shpalljes së kandidaturave për kryetarë të komunave nga PDK në nivel të vendit”, ka përfunduar Hoxhaj.

Ndërsa, kandidati për kryetar të komunës së Prizrenit nga radhët e PDK-së, njëherësh kryetar i Degës së PDK-së në Prizren dhe nënkryetari i partisë, Shaqir Totaj ka falënderuar kryetarin Hoxhaj dhe partinë për besimin e dhënë.

Ai ka thënë se nën udhëheqjen e PDK-së, Prizreni do të jetë një model i një qeverisjeje të mirë lokale për qytetarët e tij.

“Jemi dëshmitarë të një zhgënjimi të qytetarëve të Prizrenit, zhgënjim i cili ka ardhë pas premtimeve të mëdha dhe pas mungesës së performancës së pushtetit lokal. Kemi pas rënie të standardeve, kemi pas mungesë të performancës pothuajse në çdo. Jemi dëshmitarë të degradimit të qytetit të Prizrenit, të rënies së hijes së atraktivitetit të këtij qyteti. Kandidatura ime do të jetë kandidaturë përtej një partie, do të jetë një kandidaturë e qytetit të Prizrenit e cila bazohet në vizion qytetar për kthim të reputacionit, prestigjit dhe përmirësim të kualitetit të jetës në Prizren.”, ka thënë Totaj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë