Loading…

​Gjenden helmeta antike në rrënojat e tempujve të Italisë jugore

  • 01/02/2022 | 20:18

​Gjenden helmeta antike në rrënojat e tempujve të Italisë jugore

Arkeologët në Italinë jugore zbuluan helmeta të lashta luftëtarësh dhe rrënojat e një muri me tulla të pikturuar në një vend që mund të ketë qenë një pararendës i një tempulli kushtuar perëndeshës Athina, thanë zyrtarët të martën.


Ministri i Kulturës Dario Franceschini tha se mbetjet e gërmuara në zonën turistike të njohur Velia u gjetën në atë që kishte qenë një akropol i një prej qyteteve më të rëndësishme të Magna Graecia. Velia është 40 kilometra në juglindje të Paestum, një vend shumë i vizituar i tempujve të lashtë grekë.

Gërmimi i përfunduar së fundmi në Velia zbuloi një palë helmeta në gjendje të mirë, mbetjet e një ndërtese, vazo me mbishkrimin grek për “të shenjta” dhe fragmente metalike të atyre që mund të ishin armë, njoftoi Ministria e Kulturës.

Drejtori i Muzeut Shtetëror Massimo Osanna, i cili më parë kishte drejtuar prej kohësh gërmimet në Pompei, vendi më i famshëm i gërmuar i Italisë, tha se zona e eksploruar në Velia mund të përmbajë relikte të ofertave të bëra për Athinën, perëndeshën mitologjike greke të luftës dhe mençurisë, pas një beteje kyçe në detin e afërt Tirren.

Në shekullin e 6-të p.e.s. beteja e Alalia në brigjet e Korsikës, forcat greke ishin fitimtare mbi forcat etruske dhe aleatët e tyre kartagjenas.

Velia është e famshme për faktin se ishte shtëpia e një shkolle të lashtë greke të filozofisë, duke përfshirë filozofët Parmenides dhe Zeno. Ishte pjesë e Magna Graecia, zona e Italisë jugore e kolonizuar nga qytet-shtetet greke. Vendbanimi në Velia zinte një pjesë të sipërme ose akropol, të zonës si dhe shpatet e kodrave dhe ishte i rrethuar me një mur. Emri i lashtë i qytetit ishte Elea.

Themelimi i Velias daton rreth vitit 540 p.e.s. nga kolonistët e Azisë së Vogël.

Franceschini tha se zbulimet e bëra nënvizuan rëndësinë e investimit në kërkimet arkeologjike për të zbuluar “pjesë të rëndësishme të historisë së Mesdheut.”

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë