Loading…

​Dhuna ndaj grave: Metodat me të cilat abuzuesi bind viktimën se ajo është fajtore

  • 06/10/2020 | 22:45

​Dhuna ndaj grave: Metodat me të cilat abuzuesi bind viktimën se ajo është fajtore

Dhuna në familje mund të marrë forma të ndryshme, përfshirë abuzimin emocional, seksual dhe fizik dhe kërcënimet e abuzimit.


Ajo mund të ndodhë në marrëdhëniet heteroseksuale ose të të njëjtit seks. Marrëdhëniet e dhunshme gjithmonë përfshijnë një çekuilibër të fuqisë dhe kontrollit. Abuzuesi përdor fjalë dhe sjellje frikësuese, ofenduese për të kontrolluar partnerin e tij.

Në fillim, mund të mos jetë e lehtë të njohësh dhunën në familje. Megjithëse disa marrëdhënie janë padyshim të dhunshme që nga fillimi, abuzimi shpesh fillon me hollësi dhe përkeqësohet me kalimin e kohës.

Sipas Klinikës britanike Mayo, ju mund të jeni duke përjetuar dhunë në familje nëse jeni në një marrëdhënie me dikë që:

-ju thërret me emra, ju fyen ose ju poshtëron

-parandalon ose dekurajon shkuarjen në punë ose shkollë ose duke parë anëtarët e familjes ose miqtë

– përpiqet të kontrollojë se si i shpenzoni paratë tuaja, ku shkoni, çfarë ilaçesh merrni, ose çfarë vishni

– vepron me xhelozi ose vazhdimisht ju akuzon për pabesi

– zemërohet kur pi alkool ose merr drogë.

– përpiqet të kontrollojë shkuarjen tuaj te mjeku

-ju kërcënon me dhunë ose armë.

– shtytje, shuplaka

-ju detyron të bëni seks dhe veprime seksuale kundër vullnetit tuaj

-ju fajëson për sjelljen tuaj të dhunshme ose ju thotë se e meritoni

-kërcënon t’u tregojë miqve, familjes, kolegëve ose anëtarëve të komunitetit se ai do të zbulojë orientimin tuaj seksual ose identitetin tuaj gjinor

Arsyet më të zakonshme pse viktimat marrin përgjegjësinë mbi vete

Ju nuk mund të jeni të gatshëm të kërkoni ndihmë sepse besoni se të paktën pjesërisht keni faj për abuzimin në marrëdhënie. Arsyet mund të përfshijnë:

-partneri juaj ju fajëson për dhunën në marrëdhënie, partnerët e dhunshëm rrallë marrin përgjegjësi për veprimet e tyre

-ngacmuesit shpesh shqetësohen për përshtypjen që lënë, kështu që për shumë njerëz ata mund të duken simpatik dhe të qëndrueshëm, kjo mund të bëjë që ju të besoni se veprimet e tij mund të shpjegohen vetëm me diçka që keni bërë

Nëse nuk i keni treguar mjekut tuaj ose profesionistëve të tjerë të kujdesit shëndetësor për abuzimin, ata mund të vërejnë vetëm modele jo të shëndetshme në të menduarit ose sjelljen tuaj, të cilat mund të çojnë në një diagnozë të gabuar.

Për shembull, njerëzit që i kanë mbijetuar dhunës nga partnerë intimë mund të zhvillojnë simptoma që i ngjajnë çrregullimeve të personalitetit. Ekspozimi ndaj dhunës gjithashtu rrit rrezikun e kushteve të shëndetit mendor të tilla si depresioni, ankthi dhe çrregullimi i stresit post-traumatik (PTSD). Kjo mund të përkeqësojë frikën tuaj se jeni përgjegjës për abuzimin në marrëdhënie.

Nëse keni vepruar verbalisht ose fizikisht kundër abuzuesit tuaj, duke bërtitur, shtyrë ose goditur atë gjatë konfliktit, ka shumë të ngjarë të keni vepruar në vetëmbrojtje ose në shqetësime të forta emocionale, por një ngacmues mund të përdorë incidente të tilla për t’ju manipuluar, duke i përshkruar ato si provë që ju jeni një partner i dhunshëm.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë