Loading…

​Debati për sigurinë, s’ka kuorum për votimin e rezolutës së propozuar nga AAK

  • 19/05/2022 | 19:24

​Debati për sigurinë, s’ka kuorum për votimin e rezolutës së propozuar nga AAK

Ka përfunduar seanca e thirrur plenare nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ku u debatua lidhur me situatën e sigurisë në vend.


Pas përfundimit të debatit, shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, në cilësinë e propozuesit të debatit paraqiti një rezolutë për votim me disa rekomandime.

Në mungesë kuorumi, u vendos që rezoluta të hidhet për votim në ndonjë seancë të ardhshme.

Këto janë pikat e rezolutës:

-Qeveria e Republikës së Kosovës duhet ta ketë prioritet mbi prioritetet çështjet që lidhen me siguri;

– Të miratohet dhe procedohet sa më shpejt në Kuvendin e Kosovës, Strategjia e Sigurisë Kombëtare së Kosovës;

-Ruajtja e Partneritetit Strategjik me SHBA në raport me forcimin e FSK-së;

-Njëkohësisht, sigurimi i të gjitha kushteve logjistike dhe armatimi i kësaj ushtrie me mjetet moderne;

Mbështetja e Fondit të Sigurisë;

-Krijimi i tri kushteve minimale për Policinë e Kosovës:

-Pagë të dinjitetshme – miratimi i Ligjit të Pagave;

-Sigurimi Shëndetësor për pjesëtarët e Policisë së Kosovës;

– Procedimi i Ligjit për Pensionim të Parakohshëm;

– Mbështetja e vazhdueshme për Agjencinë e Kosovës për Inteligjencës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë