Loading…

​Bllokuesi kryesor i vizave për Kosovën: Osmani takohet me Macron para Samitit

  • 23/06/2022 | 10:00

​Bllokuesi kryesor i vizave për Kosovën: Osmani takohet me Macron para Samitit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani pak para Samitit të Bashkimit Europian dhe të Ballkanit Perëndimor, është takuar me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, mirëpo nuk ka bërë të ditur se çfarë është biseduar, edhe pse tashmë çështja e liberalizimit të vizave ka mbetur jashtë agjendës së këtij samiti, shkruan Gazeta Metro.


Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, para samitit deklaroi se Kosova e ka vendin mes familjes së madhe europiane.

Në lidhje me liberalizimin e vizave, Osmani u shpreh se nuk dëshiron të krijojë pritshmëri por theksoi se Kosova tashmë ka plotësuar të gjitha kriteret e kërkuara.

Ndërsa duhet theksuar se shpresat janë të vogla se në Samitin e BE’së me vendet e Ballkanit, mund të ketë lëvizje pozitive.

Dihet tashmë që Franca është bllokuesja kryesore e liberalizimit të vizave dhe siç duket do të vazhdojë ta mbaj këtë qasje ndaj Kosovës. Të paktën zyrtarisht, vizat nuk janë as në agjendën e këtij samiti./gazetametro.net

Samiti i BE’së mund ta zhgënjejë Kosovën, Europa e Lirë përmend një afat të ri për vizat

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë