Loading…

​Aprovohet rezoluta për nisjen e hetimeve për krime lufte në Ukrainë

  • 12/05/2022 | 19:20

​Aprovohet rezoluta për nisjen e hetimeve për krime lufte në Ukrainë

Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut ka miratuar një rezolutë për nisjen e një hetimi kundër forcave ushtarake ruse të akuzuara për abuzim.


Në një seancë urgjente në Gjenevë, këshilli dëgjoi akuzat për krime lufte – ekzekutime civile, përdhunime, tortura dhe rrëmbime të detyruara.

Rezoluta u miratua me 33 vota pro, 12 abstenime dhe dy vota kundër – nga Kina dhe Eritrea.

Rusia u pezullua nga Këshilli muajin e kaluar dhe vendosi të mos i bashkohet seancës si vëzhguese, raporton BBC.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë