Loading…

​AAK paralajmëron debat parlamentar dhe rezolutë për mosliberalizimit të vizave

  • 27/06/2022 | 11:43

​AAK paralajmëron debat parlamentar dhe rezolutë për mosliberalizimit të vizave

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të iniciojë një debat parlamentar nga i cili synon të nxjerr një rezolutë për të adresuar çështjen e mosliberalizimit të vizave për Kosovën.


Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka thënë se në Samitin BE-Ballkani Perëndimor, Kosovës i është bërë padrejtësi lidhur me çështjen e vizave.

“Në samit, për Kosovën ndodhi ajo e zakonshmja, pra thirrja për dialog. AAK e sheh me shqetësim të madh qasjen injoruese të Bashkimit Evropian ndaj Kosovës. Ajo që dimë është se kushtet e parapara për liberalizim të vizave kanë përmbushe tani e shumë vite më parë”, ka thënë Tahiri.

“Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të iniciojë një debat parlamentar, një rezolutë në mënyrë që të adresojmë këtë çështje në nivelin më të lartë nga Parlamenti i Kosovës”, ka shtuar Tahiri.

Ai ka kritikuar qeverinë për mos reagim lidhur me këtë çështje.

“Shohim një mosreagim të qeverisë karshi kësaj teme. Sa ishin në opozitë kritikonin sulmonin, tani qe janë më qeveri nuk pati asnjë reagim” ka thënë ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë